Image

ULAŞIMIN YÜKSEK TOPUKLARI

Özellikle bazı sektörler için kullanılan ‘erkek egemen’ tabiri değişmek üzere. Türkiye’de son dönemde tam zamanlı kadın istihdam oranı yüzde 30’a ulaştı. Hem kadın istihdam oranının artması hem de kadınların eğitim seviyelerinin yükselmesi ve daha iyi pozisyonlarda çalışması sayesinde şirketlerin üst yönetimlerinde daha fazla kadın görmeye başladık.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Türkiye’nin önde gelen 55 şirketinde yaptırdığı anket çalışmasının sonuçlarına gore 55 şirketin yüzde 26’sında kadınların üst düzey yönetici, yüzde 40’ında orta kademeli yönetici bulunuyor. Kadın Girişimciler Derneği’nin açıklamasına göre dünya ortalamasında kadın CEO oranı yüzde 5 iken Türkiye’de CEO pozisyonundaki kadın oranı yüzde 12. Araştırma şirketi Grant Thornton’un dünya çapında farklı iş kollarındaki şirketler üzerinde yaptığı araştırmalara göre, 2011 yılında dünya ortalaması yüzde 20 iken, Türkiye yüzde 25 kadın yönetici oranıyla 39 ülke arasında 20’nci sırada yer alıyor. 2012’de ise dünya ortalaması yüzde 21’e yükselirken, Türkiye 6 puanlık artış elde ederek oranını yüzde 31’e yükseltti ve 40 ülke arasında 82’nci sıraya yerleşti.

TNT EKSPRES TÜRKİYE BİLGİ ve HABERLEŞME SİSTEMLERİ DİREKTÖRÜ EYLEM ZAĞLI:“KADIN YÖNETİCİNİN “KADIN” GİBİ DAVRANMASINA OLANAK SAĞLANIRSA, KADIN BAKIŞI PEK ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR”

Kadın olarak yaşama tutunmanın dahi zor olduğu bir ülkede, çalışmak, yönetici konumuna yükselmek, kendini Kabul ettirmek ve daima gelişim alanları ortaya çıkarmak hiç kolay değil. Sabırla ve dişle, tırnakla kazıyarak, çok çalışmak gerekiyor. Hayatınıza evlilik ve özellikle annelik dahil olduğunda anlaşılmak bir parça daha zorlaşıyor. Her ne kadar geçmişe kıyasla pek çok ilerleme kaydedilmişse de hala iyileştirilmesi gereken alanlar bulunduğu bir gerçek. Cinsiyet ayrımcılığı sona erene kadar kadınlar lehine pozitif ayrımcılığın hem iş dünyasında hem de siyasal ve toplumsal yaşamda harfiyen uygulanması gerekiyor. Kadın yöneticinin “kadın” gibi davranmasına olanak sağlanırsa, yönetimde kadın bakışı pek çok şeyi değiştirebilir. TNT Express Türkiye’de 2011’de üst düzey kadın yönetici oranımız yüzde 17 iken, 2012 yılında bu oran yüzde 27’ye yükseldi.

Kaynak: Unibusiness – Aylık Ulaşım ve İş Dergisi Mart 2013 sayısı, Ulaşımın Yüksek Topukları (Yazar: Regiman Deniz)

Advertisements